2014 Interior Awards finalists revealed

Click to enlarge
Finalist: Workplace – Designworks Auckland Office by Designworks.

Finalist: Workplace – Designworks Auckland Office by Designworks.

1 of 21
Finalist: Workplace – Fox Street Office by Fearon Hay Architects.

Finalist: Workplace – Fox Street Office by Fearon Hay Architects.

2 of 21
Finalist: Workplace – ASB North Wharf by BVN Donovan Hill in association with Jasmax.

Finalist: Workplace – ASB North Wharf by BVN Donovan Hill in association with Jasmax.

3 of 21
Finalist: Retail – Tonic Room by Material Creative.

Finalist: Retail – Tonic Room by Material Creative.

4 of 21
Finalist: Retail – The Tooth Company, Britomart by Herbst Maxcey Metropolitan Architects.

Finalist: Retail – The Tooth Company, Britomart by Herbst Maxcey Metropolitan Architects.

5 of 21
Finalist: Retail – Mildred & Co by Jose Gutierrez.

Finalist: Retail – Mildred & Co by Jose Gutierrez.

6 of 21
Finalist: Hospitality – Ortolana by Cheshire Architects.

Finalist: Hospitality – Ortolana by Cheshire Architects.

7 of 21
Finalist: Hospitality – Waiheke Island Yacht Club by Fearon Hay Architects.

Finalist: Hospitality – Waiheke Island Yacht Club by Fearon Hay Architects.

8 of 21
Finalist: Hospitality – The Sugar Club by Jasmax.

Finalist: Hospitality – The Sugar Club by Jasmax.

9 of 21
Finalist: Civic – Victoria University of Wellington Campus Hub and Library Upgrade by Athfield/Architectus.

Finalist: Civic – Victoria University of Wellington Campus Hub and Library Upgrade by Athfield/Architectus.

10 of 21
Finalist: Civic – Dunedin Town Hall and Municipal Chambers by Opus Architecture.

Finalist: Civic – Dunedin Town Hall and Municipal Chambers by Opus Architecture.

11 of 21
Finalist: Civic – James Hight Undercroft, University of Canterbury by Warren and Mahoney.

Finalist: Civic – James Hight Undercroft, University of Canterbury by Warren and Mahoney.

12 of 21
Finalist: Installation – FIELD by Out of the Dark.

Finalist: Installation – FIELD by Out of the Dark.

13 of 21
Finalist: Installation – Model Home 2013 by Michael Lin & Atelier Bow-Wow Andrew Barrie.

Finalist: Installation – Model Home 2013 by Michael Lin & Atelier Bow-Wow Andrew Barrie.

14 of 21
Finalist: Installation – Nike Lab by Switch.

Finalist: Installation – Nike Lab by Switch.

15 of 21
Finalist: Emerging Design Professional –Dajiang (DJ) Tai, Cheshire Architects.

Finalist: Emerging Design Professional –Dajiang (DJ) Tai, Cheshire Architects.

16 of 21
Finalist: Emerging Design Professional – Sarosh Mulla, Sarosh Mulla Design

Finalist: Emerging Design Professional – Sarosh Mulla, Sarosh Mulla Design

17 of 21
Finalist: Emerging Design Professional – Rufus Knight, Fearon Hay Architects

Finalist: Emerging Design Professional – Rufus Knight, Fearon Hay Architects

18 of 21
Finalist: Craftsmanship – Undulatus Bespoke Hanging Lamp by Inside Design.

Finalist: Craftsmanship – Undulatus Bespoke Hanging Lamp by Inside Design.

19 of 21
Finalist: Craftsmanship – Wine Rack for Harbourside Ocean Bar Grill by Powersurge Metalworks.

Finalist: Craftsmanship – Wine Rack for Harbourside Ocean Bar Grill by Powersurge Metalworks.

20 of 21
Finalist: Craftsmanship – Bespoke Display Wall for Clearly by RCG.

Finalist: Craftsmanship – Bespoke Display Wall for Clearly by RCG.

21 of 21

Twenty-one finalists have been chosen across seven categories, and will now present their work, live, to the awards jury on 21 and 22 May.

An extremely high calibre of entries were received into this year’s Interior Awards including projects delivered to clients in Australia, China and the United States. A total of 111 entries from 75 design practices were judged.

Eighteen projects and three emerging design professionals have been selected as finalists and will compete for one supreme award, seven category awards and $7000 cash.

All finalists will present their projects live to the awards jury on 21 and 22 May, 2014. Live streaming can be accessed via ArchitectureNow.

The winners will be announced at an awards and networking soirée at Ponsonby Central on June 26, 2014 (tickets on sale now through www.interiorawards.co.nz).

The finalists are (also available through the image gallery above):

Workplace

  • Designworks Auckland Office by Designworks
  • Fox Street Office by Fearon Hay Architects
  • ASB North Wharf by BVN Donovan Hill in association with Jasmax

Retail

  • Tonic Room by Material Creative
  • The Tooth Company, Britomart by Herbst Maxcey Metropolitan Architect
  • Mildred & Co by José Gutierrez

Hospitality

  • Ortolana by Cheshire Architects
  • Waiheke Island Yacht Club by Fearon Hay Architects
  • The Sugar Club by Jasmax

Civic

  • Victoria University of Wellington Campus Hub and Library Upgrade by
    Athfield Architects and Architectus
  • Dunedin Town Hall and Municipal Chambers by Opus Architecture
  • James Hight Undercroft, University of Canterbury by Warren and Mahoney

Installation

  • FIELD by Out of the Dark
  • Model Home 2013 by Michael Lin & Atelier Bow-Wow w’ Andrew Barrie
  • Nike Lab by Switch

Emerging Design Professional

  • Dajiang (DJ) Tai, Cheshire Architects
  • Sarosh Mulla, Sarosh Mulla Design
  • Rufus Knight, Fearon Hay Architects

Craftsmanship

  • Undulatus Bespoke Hanging Lamp by Inside Design
  • Wine Rack for Harbourside Ocean Bar Grill by Powersurge Metalworks
  • Bespoke Display Wall for Clearly by RCG 

More awards

Most read

Print your own house: WikiHouse in New Zealand

Print your own house

Amelia Melbourne-Hayward chats with the co-founders of WikiHouse New Zealand to find out more about the open source project.