2017 New Zealand Architecture Awards shortlist

Click to enlarge
Commercial category finalist: South Bloc, Hamilton by Edwards White Architects.

Commercial category finalist: South Bloc, Hamilton by Edwards White Architects.

1 of 50
Commercial category finalist: Kauri Timber Building, Auckland by Fearon Hay Architects.

Commercial category finalist: Kauri Timber Building, Auckland by Fearon Hay Architects.

2 of 50
Commercial category finalist: SGA Studio and Workshops, Auckland by SGA – Strachan Group Architects.

Commercial category finalist: SGA Studio and Workshops, Auckland by SGA – Strachan Group Architects.

3 of 50
Commercial category finalist: 133 Molesworth Street, Wellington by Studio of Pacific Architecture.

Commercial category finalist: 133 Molesworth Street, Wellington by Studio of Pacific Architecture.

4 of 50
Commercial category finalist: Wellington International Airport Limited Terminal South Extension by Warren and Mahoney Architects.

Commercial category finalist: Wellington International Airport Limited Terminal South Extension by Warren and Mahoney Architects.

5 of 50
Commercial category finalist: Quad 7, Auckland by Warren and Mahoney Architects.

Commercial category finalist: Quad 7, Auckland by Warren and Mahoney Architects.

6 of 50
Commercial category finalist: Mason Bros., Auckland by Warren and Mahoney Architects.

Commercial category finalist: Mason Bros., Auckland by Warren and Mahoney Architects.

7 of 50
Education category finalist: WelTec School of Construction, Wellington by Designgroup Stapleton Elliott.

Education category finalist: WelTec School of Construction, Wellington by Designgroup Stapleton Elliott.

8 of 50
Education category finalist: AUT Mana Hauora (MH) Building, Auckland by Jasmax.

Education category finalist: AUT Mana Hauora (MH) Building, Auckland by Jasmax.

9 of 50
Education category finalist: New Law & Management Building, University of Waikato, Hamilton by Opus Architecture.

Education category finalist: New Law & Management Building, University of Waikato, Hamilton by Opus Architecture.

10 of 50
Education category finalist: Tarawera High School, Kawerau by RTA Studio.

Education category finalist: Tarawera High School, Kawerau by RTA Studio.

11 of 50
Enduring Architecture category finalist: 151 Queen Street (1992), Auckland by Peddle Thorp Aitken.

Enduring Architecture category finalist: 151 Queen Street (1992), Auckland by Peddle Thorp Aitken.

12 of 50
Enduring Architecture category finalist: 18 Butler Street (1987), Christchurch by Maurice Mahoney Architect.

Enduring Architecture category finalist: 18 Butler Street (1987), Christchurch by Maurice Mahoney Architect.

13 of 50
Enduring Architecture category finalist: St Patrick’s College Chapel, Silverstream (1977), Upper Hutt by William Pearson Architect.

Enduring Architecture category finalist: St Patrick’s College Chapel, Silverstream (1977), Upper Hutt by William Pearson Architect.

14 of 50
Heritage category finalist: Hutt City Council Administration Building Refurbishment by architecture+.

Heritage category finalist: Hutt City Council Administration Building Refurbishment by architecture+.

15 of 50
Heritage category finalist: Australis Nathan, Auckland by Peddle Thorp.

Heritage category finalist: Australis Nathan, Auckland by Peddle Thorp.

16 of 50
Heritage category finalist: The Suter Art Gallery – Te Aratoi o Whakatū, Nelson by Warren and Mahoney Architects, Jerram Tocker Barron Architects and Ian Bowman Architect and Conservator.

Heritage category finalist: The Suter Art Gallery – Te Aratoi o Whakatū, Nelson by Warren and Mahoney Architects, Jerram Tocker Barron Architects and Ian Bowman Architect and Conservator.

17 of 50
Heritage category finalist: Christchurch Arts Centre Clock Tower & Great Hall by Warren and Mahoney Architects.

Heritage category finalist: Christchurch Arts Centre Clock Tower & Great Hall by Warren and Mahoney Architects.

18 of 50
Heritage category finalist: The Christchurch Club by Warren and Mahoney Architects.

Heritage category finalist: The Christchurch Club by Warren and Mahoney Architects.

19 of 50
Hospitality & Retail category finalist: The Kinloch Club, Kinloch by Patterson Associates.

Hospitality & Retail category finalist: The Kinloch Club, Kinloch by Patterson Associates.

20 of 50
Housing category finalist: Pukapuka Rd House, Mahurangi by Belinda George Architects.

Housing category finalist: Pukapuka Rd House, Mahurangi by Belinda George Architects.

21 of 50
Housing category finalist: Hamilton Family Home, Arrowtown by Bull O’Sullivan Architecture.

Housing category finalist: Hamilton Family Home, Arrowtown by Bull O’Sullivan Architecture.

22 of 50
Housing category finalist: Town House, Cambridge by Christopher Beer Architect.

Housing category finalist: Town House, Cambridge by Christopher Beer Architect.

23 of 50
Housing category finalist: Forest House, Auckland by Fearon Hay Architects.

Housing category finalist: Forest House, Auckland by Fearon Hay Architects.

24 of 50
Housing category finalist: Inland House, Mangawhai by Gerrad Hall Architects.

Housing category finalist: Inland House, Mangawhai by Gerrad Hall Architects.

25 of 50
Housing category finalist: Matakana House by Glamuzina Architects and Paterson Architecture Collective in association.

Housing category finalist: Matakana House by Glamuzina Architects and Paterson Architecture Collective in association.

26 of 50
Housing category finalist: Point Chevalier House, Auckland by Guy Tarrant Architects.

Housing category finalist: Point Chevalier House, Auckland by Guy Tarrant Architects.

27 of 50
Housing category finalist: Davis House, Auckland by Mercer and Mercer Architects.

Housing category finalist: Davis House, Auckland by Mercer and Mercer Architects.

28 of 50
Housing category finalist: Point Wells Gables by Paterson Architecture Collective, Steven Lloyd Architecture and Glamuzina Architects in association.

Housing category finalist: Point Wells Gables by Paterson Architecture Collective, Steven Lloyd Architecture and Glamuzina Architects in association.

29 of 50
Housing category finalist: Fendalton Road House, Christchurch by Patterson Associates.

Housing category finalist: Fendalton Road House, Christchurch by Patterson Associates.

30 of 50
Housing category finalist: 339, Auckland by SGA – Strachan Group Architects.

Housing category finalist: 339, Auckland by SGA – Strachan Group Architects.

31 of 50
Housing category finalist: Millbrook House, Arrowtown by Sumich Chaplin Architects.

Housing category finalist: Millbrook House, Arrowtown by Sumich Chaplin Architects.

32 of 50
Housing – Alterations and Additions category finalist: Herne Bay House Alteration, Auckland by Gerrad Hall Architects.

Housing – Alterations and Additions category finalist: Herne Bay House Alteration, Auckland by Gerrad Hall Architects.

33 of 50
Housing – Alterations and Additions category finalist: Bach with Two Roofs, Golden Bay by Irving Smith Architects.

Housing – Alterations and Additions category finalist: Bach with Two Roofs, Golden Bay by Irving Smith Architects.

34 of 50
Housing – Multi Unit category finalist: Kāinga Tuatahi, Auckland by Stevens Lawson Architects.

Housing – Multi Unit category finalist: Kāinga Tuatahi, Auckland by Stevens Lawson Architects.

35 of 50
Housing – Multi Unit category finalist: Verto Apartments, Auckland by Warren and Mahoney Architects.

Housing – Multi Unit category finalist: Verto Apartments, Auckland by Warren and Mahoney Architects.

36 of 50
Interior Architecture category finalist: Faraday Street Studio, Auckland by Fearon Hay Architects.

Interior Architecture category finalist: Faraday Street Studio, Auckland by Fearon Hay Architects.

37 of 50
Interior Architecture category finalist: Diver Apartment, Christchurch by MAP (2016).

Interior Architecture category finalist: Diver Apartment, Christchurch by MAP (2016).

38 of 50
Interior Architecture category finalist: Peddle Thorp, Auckland by Peddle Thorp.

Interior Architecture category finalist: Peddle Thorp, Auckland by Peddle Thorp.

39 of 50
Planning & Urban Design category finalist: Mackelvie Precinct, Auckland by RTA Studio.

Planning & Urban Design category finalist: Mackelvie Precinct, Auckland by RTA Studio.

40 of 50
Planning & Urban Design category finalist: BNZ Centre, Christchurch by Sheppard & Rout Architects.

Planning & Urban Design category finalist: BNZ Centre, Christchurch by Sheppard & Rout Architects.

41 of 50
Public Architecture category finalist: Lesieli Tonga Auditorium, Auckland by Bull O’Sullivan Architecture.

Public Architecture category finalist: Lesieli Tonga Auditorium, Auckland by Bull O’Sullivan Architecture.

42 of 50
Public Architecture category finalist: Christchurch North Methodist Church by Dalman Architects.

Public Architecture category finalist: Christchurch North Methodist Church by Dalman Architects.

43 of 50
Public Architecture category finalist: Bishop Selwyn Chapel, Auckland by Fearon Hay Architects.

Public Architecture category finalist: Bishop Selwyn Chapel, Auckland by Fearon Hay Architects.

44 of 50
Public Architecture category finalist: Bullets & Balls (Nelson Cricket and Nelson Rifle Associations Practice Facility) by Irving Smith Architects.

Public Architecture category finalist: Bullets & Balls (Nelson Cricket and Nelson Rifle Associations Practice Facility) by Irving Smith Architects.

45 of 50
Public Architecture category finalist: St John’s Church, Hamilton by MOAA Architects.

Public Architecture category finalist: St John’s Church, Hamilton by MOAA Architects.

46 of 50
Public Architecture category finalist: ASB Waterfront Theatre, Auckland by Moller Architects and BVN in association.

Public Architecture category finalist: ASB Waterfront Theatre, Auckland by Moller Architects and BVN in association.

47 of 50
Public Architecture category finalist: Te Wharehou o Waikaremoana, Lake Waikaremoana by Tennent+Brown Architects.

Public Architecture category finalist: Te Wharehou o Waikaremoana, Lake Waikaremoana by Tennent+Brown Architects.

48 of 50
Small Project Architecture category finalist: h01 house, Christchurch by Maguire and Harford Architects.

Small Project Architecture category finalist: h01 house, Christchurch by Maguire and Harford Architects.

49 of 50
Small Project Architecture category finalist: Waiheke Gateway Pavilion by Stevens Lawson Architects.

Small Project Architecture category finalist: Waiheke Gateway Pavilion by Stevens Lawson Architects.

50 of 50

Located from the top of the North Island to the bottom of the South and ranging from art galleries and houses to office buildings and pavilions, 51 projects have been shortlisted in the 2017 New Zealand Architecture Awards.

The convenor of the awards jury, Arrowtown architect Louise Wright, said the relatively high number of shortlisted projects was testament to a strong year in New Zealand architecture.

“The range and quality of recent architecture projects made it difficult to decide what to leave off the shortlist,” said Wright. She and fellow jury members, Auckland architects Lance Herbst and Jack McKinney and Australian architect Kerry Clare, will visit all of the shortlisted projects later this month.

“Auckland architecture is evidently booming and it’s good to see a stream of strong projects emerging in Christchurch,” Wright said. “The jury is also pleased that there are strong award contenders in the public architecture category.”

Full list of finalists below:

Commercial

  • South Bloc, Hamilton by Edwards White Architects
  • Kauri Timber Building, Auckland by Fearon Hay Architects
  • SGA Studio and Workshops, Auckland by SGA – Strachan Group Architects
  • 133 Molesworth Street, Wellington by Studio Pacific Architecture
  • Wellington International Airport Limited Terminal South Extension by Warren and Mahoney Architects
  • Quad 7, Auckland by Warren and Mahoney Architects
  • Mason Bros., Auckland by Warren and Mahoney Architects

Education

  • WelTec School of Construction, Wellington by Designgroup Stapleton Elliott
  • AUT Mana Hauora (MH) Building, Auckland by Jasmax
  • New Law & Management Building, University of Waikato, Hamilton by Opus Architecture
  • Tarawera High School, Kawerau by RTA Studio

Enduring Architecture

  • 151 Queen Street (1992), Auckland by Peddle Thorp Aitken
  • 18 Butler Street (1987), Christchurch by Maurice Mahoney Architect
  • St Patrick’s College Chapel, Silverstream (1977), Upper Hutt by William Pearson Architect

Heritage

  • Hutt City Council Administration Building Refurbishment by architecture+
  • Australis Nathan, Auckland by Peddle Thorp
  • The Suter Art Gallery – Te Aratoi o Whakatū, Nelson by Warren and Mahoney Architects, Jerram Tocker Barron Architects and Ian Bowman Architect and Conservator
  • Christchurch Arts Centre Clock Tower & Great Hall by Warren and Mahoney Architects
  • The Christchurch Club by Warren and Mahoney Architects

Hospitality & Retail

  • The Kinloch Club, Kinloch by Patterson Associates

Housing

  • Pukapuka Rd House, Mahurangi by Belinda George Architects
  • Hamilton Family Home, Arrowtown by Bull O’Sullivan Architecture
  • Town House, Cambridge by Christopher Beer Architect
  • Forest House, Auckland by Fearon Hay Architects
  • Inland House, Mangawhai by Gerrad Hall Architects
  • Matakana House by Glamuzina Architects and Paterson Architecture Collective in association
  • Point Chevalier House, Auckland by Guy Tarrant Architects
  • Davis House, Auckland by Mercer and Mercer Architects
  • Point Wells Gables by Paterson Architecture Collective, Steven Lloyd Architecture and Glamuzina Architects in association
  • Fendalton Road House, Christchurch by Patterson Associates
  • Paoneone, Bay of Islands by Patterson Associates
  • 339, Auckland by SGA – Strachan Group Architects
  • Millbrook House, Arrowtown by Sumich Chaplin Architects

Housing – Alterations and Additions

  • Herne Bay House Alteration, Auckland by Gerrad Hall Architects
  • Bach with Two Roofs, Golden Bay by Irving Smith Architects

Housing – Multi Unit

  • Kāinga Tuatahi, Auckland by Stevens Lawson Architects
  • Verto Apartments, Auckland by Warren and Mahoney Architects

Interior Architecture

  • Faraday Street Studio, Auckland by Fearon Hay Architects
  • Diver Apartment, Christchurch by MAP (2016)
  • Peddle Thorp, Auckland by Peddle Thorp

Planning & Urban Design

  • Mackelvie Precinct, Auckland by RTA Studio
  • BNZ Centre, Christchurch by Sheppard & Rout Architects

Public Architecture

  • Lesieli Tonga Auditorium, Auckland by Bull O’Sullivan Architecture
  • Christchurch North Methodist Church by Dalman Architects
  • Bishop Selwyn Chapel, Auckland by Fearon Hay Architects
  • Bullets & Balls (Nelson Cricket and Nelson Rifle Associations Practice Facility) by Irving Smith Architects
  • St John’s Church, Hamilton by MOAA Architects
  • ASB Waterfront Theatre, Auckland by Moller Architects and BVN in association
  • Te Wharehou o Waikaremoana, Lake Waikaremoana by Tennent+Brown Architects

Small Project Architecture

  • h01 House, Christchurch by Maguire and Harford Architects
  • Waiheke Gateway Pavilion by Stevens Lawson Architects

The 2017 New Zealand Architecture Awards will be announced in November. 


More news

Most read